Τα βιβλία μεγαλώνουν γερά παιδιά?..

Η  φιλαναγνωσία, ήδη ως όρος,  μας παραπέμπει  στην καλλιέργεια μιας  ουσιαστικής και βαθιάς σχέσης του αναγνώστη με τον κόσμο της Λογοτεχνίας. Καλλιεργεί μια ζωντανή σχέση των παιδιών με το βιβλίο και διευκολύνει την επικοινωνία του αναγνώστη-μαθητή με μερικούς  από τους σπουδαιότερους ανθρώπους του πλανήτη, τους λογοτέχνες.  Θέτει ως πρωταρχικό στόχο την απόλαυση, τη ψυχαγωγία.Επενδύει στη σκέψη, την κρίση και τη φαντασία. Το παιδί εκτονώνεται και ικανοποιείται συναισθηματικά ζώντας έμμεσα τις ζωές  των ηρώων, κάτι που είναι πολύ σημαντικό γι? αυτό. Ας μην ξεχνάμε ότι σήμερα τα παιδιά μεγαλώνουν σ? ένα απρόσωπο κόσμο, απάνθρωπο και μηχανοποιημένο, με αποτέλεσμα να συσσωρεύουν μέσα τους γνώσεις και πληροφορίες από τις οποίες είναι ψυχικά αποξενωμένα.

Διαβάζουμε, λοιπόν, βιβλία με τα παιδιά γιατί τα βοηθούν να  γίνουν?. γερά και ευτυχισμένα!

Το Δημοτικό Σχολείο Τσαριτσάνης και ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Τσαριτσάνης, θέλοντας να καλλιεργήσουν την αγάπη των παιδιών στο καλό Βιβλίο, οργάνωσαν την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 την επίσκεψη  σ' αυτό, του Τσαριτσανιώτη εκπαιδευτικού και συγγραφέα κ. Νίκου Ράμου.

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων περιλάμβανε :

Α) Βιωματικές δραστηριότητες με τα παιδιά, τις πρωινές ώρες, που ως στόχο είχαν την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας.
Β) Ομιλία, συζήτηση με τους γονείς, εκπαιδευτικούς και παιδιά, το απόγευμα της ίδιας ημέρας και ώρα 17,15', στην αίθουσα τελετών του Δημοτικού Σχολείου.
Στο χώρο του σχολείου παράλληλα λειτούργησε έκθεση βιβλίου, με έργα του συγγραφέα.
Τα παιδιά μας χάρηκαν, διασκέδασαν, δημιούργησαν τα δικα τους παραμύθια. Πέρασαν όμορφα.