Ο θίασος «Λώτινος Ήλιος» παρουσίασε στο θέατρο: Βασίλης Φαρμάκης» στην Ελασσόνα  στις 29 Νοεμβρίου την παιδική παράσταση «Το Αστερόπαιδο» του Όσκαρ Ουάιλντ, σε σκηνοθεσία Άννας Παπαμάρκου. Το υπέροχο παραμύθι, που έχει διαβαστεί από εκατομμύρια αναγνώστες, κάθε ηλικίας, σε όλο τον κόσμο παρακολούθησαν τα παιδιά του Σχολείου μας.

Υπόθεση

Μια χιονισμένη νύχτα, ένα αστέρι πέφτει στη γη. Ένας ξυλοκόπος βρίσκει ένα μωρό, τυλιγμένο σε ολόχρυσο μανδύα. Το Αστερόπαιδο μεγαλώνει με αγάπη και τρυφερότητα, ενώ όλο το χωριό θαυμάζει την ομορφιά του. Η εμφάνιση και η καταγωγή του, όμως, το κάνουν εγωιστή. «Είμαι παιδί των αστεριών έχω μεγάλη χάρη», περηφανεύεται και συμπεριφέρεται άσχημα, ακόμα και στους πιο αδύναμους. Η μεταμόρφωσή του έρχεται μέσα από μια ακραία περιπέτεια, όπου το πανέμορφο, μα δύστροπο παιδί, ανακαλύπτει τη χαρά, που βρίσκεται στην καρδιά που συναισθάνεται, αγαπά και προσφέρει. Ένα παραμύθι για μικρούς και μεγάλους, για όλους εκείνους που αναζητούν την πραγματική ομορφιά, που κάνει τον κόσμο πιο φωτεινό για όλους μας.

IMG 21157ae36300c0afe85224ffed6108d9 V 2

Πρωτότυπο κείμενο: Όσκαρ Ουάιλντ Διασκευή-Σκηνοθεσία: Άννα Παπαμάρκου Σκηνογραφία/Ενδυματολογία: Απολλωνία Θεοχάρις Κοστούμια: Ντομινίκ Ντελκός Μουσική Επιμέλεια: Άμροτος Ευδαίμων Φωτισμοί: Λεωνίδας Ψέλτουρας

Ερμηνεύουν: Άννα Παπαμάρκου, Στέφανος Αλεξόπουλος, Αελλώ Βαρδοπούλου-Γαλάνη, Γιώργος Κοντογιάννης, Δέσποινα Κυριακίδη. Στο σαντούρι, ο Αθανάσιος Ψέλτουρας. Στο νέυ, η Αελλώ Βαρδοπούλου-Γαλάνη. Παραγωγή: Λώτινος Ήλιος.