Tα Χριστούγεννα είναι από τις μεγαλύτερες γιορτές του χριστιανισμού, η αφόρμηση για θύμισες, επιστροφή στην οικογενειακή εστία και επανασύνδεση με την πολιτιστική μας κληρονομιά, μέσα από την αναβίωση των παραδόσεων, των ηθών και εθίμων μας.

Η μεγάλη αίθουσα του σχολείου Τσαριτσάνης μετατράπηκε σήμερα σε μία πολυθεματική έκθεση δράσεων και δραστηριοτήτων με πρωταγωνιστές αλλά ταυτόχρονα  και  θεατές όλα τα παιδιά. Τα παιδιά ταξίδεψαν αρχικά  με τη βοήθεια της τεχνολογίας  στα μέρη εκείνα που διαδραματίστηκαν τα γεγονότα που εορτάζουμε αυτές τις μέρες αλλά και μέσα από την ποίηση και τα στοιχεία της ενσυναίσθησης  που προσφέρει αυτήν, προσέγγισαν το νόημα των ημερών και βίωσαν τα γεγονότα. Τα μικρά παιδιά στόλισαν με τις ευχές τους ένα χριστουγεννιάτικο δέντρο προσδοκώντας έναν κόσμο αλλιώτικο, ειρηνικό, χαρούμενο... Ακούστηκαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια  και παραδοσιακά κάλαντα απ? όλα τα παιδιά του Σχολείου.

Ιδιαίτερη συγκίνηση προκάλεσε σε όλους η ιστορική αναδρομή στην παράδοση και στα έθιμα αλλά και η αναβίωση του εθίμου   «του  κόλιντρα»:
Κόλιντρα,μέλιντρα
Χριστός γινιέτει
Γινιέτει κι βαφτίζιτει
Στουν ουρανό πηγαίνει
Δόσει Μπάμπου μια κλούρα
Μη συ σπάσου την ψούρα
Κι δε θαχς να φας φασούλια
(Τραγούδι, από τα έθιμα και την παράδοση της Τσαριτσάνης,που συνοδεύεται από κουδούνια).

«Κόλιαντα μέλιντρα », ήταν η φράση που ηχούσε από τα ξημερώματα στις γειτονιές της Τσαριτσάνης, την παραμονή των Χριστουγέννων, με τους μικρούς καλαντιστές να επικοινωνούν με αυτό τον τρόπο το

μήνυμα της γέννησης του Χριστού και τις νοικοκυρές να τους προσφέρουν ότι είχαν και μπορούσαν.

e70e807c99b41be262ccfeb7a9221caa XL

Τα παιδιά στο τέλος πολυχρόνισαν το διευθυντή του Σχολείου και τους εκπαιδευτικούς, οι οποίοι και ανταπέδωσαν και τους ευχήθηκαν σχετικά για τις γιορτές που έρχονται. Η όλη εκδήλωση έκλεισε με την προσφορά συμβολικών δώρων  σ? όλα τα παιδιά από το Σύ λλογο Γονέων, ο οποίος δεν παρέλειψε να προσφέρει και δώρα και στο Σχολείο.  Ευχόμαστε σ? όλους πλούσια τη χάρη του θεοδέγμονος Σπηλαίου. Καλά Χριστούγεννα!