83673068 2522696978000847 825545959000768512 n

Μια  ακόμη  όμορφη  σχολική στιγμή  είναι  η  κοπή πίτας  του  σχολείου μας! Την Πέμπτη 30 Ιανουαρίου, ημέρα     των  Τριών  Ιεραρχών, της  εορτής  των μαθητών, των  εκπαιδευτικών και των  γραμμάτων, κόψαμε την πίτα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων παρουσία όλων των εκπαιδευτικών και μαθητών του σχολείου μας στην αίθουσα εκδηλώσεων. Ενθουσιασμόκαι   χαρά  φανέρωναν  τα  πρόσωπα  των  παιδιώνμας, τόσο των  μικρών  όσο  και των  μεγαλύτερων!

Επειδή η κοπή της πίτας συνέπεσε με τη γιορτή των τριών Ιεραρχών που είναι προστάτες των εκπαιδευτικών και των μαθητών, οι μαθητές της Στ τάξης με την δασκάλα τους μας παρουσίασαν στην συνέχεια ένα μικρό αφιέρωμα στους « τρε?ς μεγίστους φωστ?ρας τ?ς Τρισηλίου θεότητος, τούς τήν ο?κουμένην ?κτ?σι δογμάτων θείων πυρσεύσαντας, τούς μελι??ύτους ποταμούς τ?ς σοφίας, τούς τήν κτίσιν π?σαν θεογνωσίας νάμασι καταρδεύσαντας, Βασίλειον τόν μέγαν, καί τόν Θεολόγον Γρηγόριον, σύν τ? κλειν? ?ωάννη, τ? τήν γλ?τταν χρυσο??ήμονι», σ΄ αυτά τα διαχρονικά οδοσήμαντρα, όπως επεσήμανε και ο Διευθυντής του Σχολείου στον χαιρετισμό που απεύθυνε με την ευκαιρία της διπλής αυτής εκδήλωσης.Στον χαιρετισμό του ο Διευθυντής αναφέρθηκε και στην έννοια της παιδείας, της παράδοσης αλλά και στα στοιχεία του ομοθυμαδόν, του ομόψυχου και του αλληλέγγυου, της συλλογικότητας και της προσφοράς, όπως αυτά αναδεικνύονται με΄σα από τη ζωή και το έργο των Τριών Ιεραρχών και κάλεσε τους πάντες να κάνουν τον προσωπικό τους απολογισμό για τα περασμένα και προγραμαμματίσουν τα νέα έχοντας ως οδηγό την παιδεία και όχι την απλή γνώση.

ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΤΡΤΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ ΝΑ ΣΚΕΠΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΤΙΖΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ!!!