83028042 850420288770723 7840810231637475328 o

Ενημερωτική εκδήλωση με θέμα «Η οικογένεια ως φορέας πρόληψης. Γονείς και Διαδίκτυο», διοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Τσαριτσάνης (Γυμνάσιο-Λ.Τ., Δημοτικό και Νηπιαγωγείο) σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ? ΕΞΟΔΟΣ.
Η εκδήλωση έλαβε χώρα την Τρίτη 28 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 05:00 μ.μ. στην αίθουσα τελετών του Δημοτικού Σχολείου Τσαριτσάνης με κεντρικές ομιλήτριεςτην κα. Πεντεδέκα Μερόπη, Ψυχολόγο- Υπεύθυνη Δράσεων Πρόληψης στο Τμήμα Έρευνας και Τεκμηρίωσης ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ και τηνκα. Νταφούλη Ευαγγελία, Κοινωνιολόγο στο Τμήμα Έρευνας και Τεκμηρίωσης ΚΕΘΕΑ ΕΞΟΔΟΣ.
Στην παρουσίαση που ακολούθησε συζητήθηκαν η φύση της εξάρτησης καθώς και οι τρόποι αναγνώρισης και αντιμετώπισης της. Πιο συγκεκριμένα το κοινό είχε την ευκαιρία να λάβει έγκαιρη και επιστημονική ενημέρωση για τα συμπτώματα της εξάρτησης από το διαδίκτυο αλλά και να συζητηθεί ποιος είναι ο ρόλος των γονέων για την πρόληψη της εξάρτησης από το διαδίκτυο.Υπήρξε έντονο ενδιαφέρον εκ μέρους των γονέων και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση καθώς συζητήθηκαν από τους ειδικούς αρκετά ερωτήματα τους.
Τονίστηκε ότι η σωστή χρήση του διαδικτύου έχει να κάνει γενικότερα με την ύπαρξη ορίων και πειθαρχίας στη συμπεριφορά μας. Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν: ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λάρισας κ. Καψάλης Ιωάννης, ο Πρόεδρος της Τ.Κ. Τσαριτσάνης κ. Μητσιμπόνας Αχιλλέας, εκπρόσωποι τοπικών συλλόγων, εκπαιδευτικοί και γονείς.
Η επιμορφωτική αυτήν συνάντηση αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία, με τη βοήθεια έμπειρων επιστημόνων σε θέματα νέων, να επαναξιολογήσουμε τη σχέση μας ως γονείς με τα παιδιά μας και να προλάβουμε τις ψυχικές ταλαιπωρίες τους. Να μάθουμε ωραίους και ακίνδυνους τρόπους ουσιαστικής υποστήριξης της άνοιξης της ζωής των παιδιών μας!