Αναγκαιότητα – Στόχοι

Βασική επιδίωξη του σχολείου είναι η εγκαθίδρυση επικοινωνίας και η ανάπτυξη συνεργατικών σχέσεων και πρακτικών με τους γονείς, οι οποίοι αποτελούν και τους κυρίους μετόχους της εκπαιδευτικής διαδικασίας,  με απώτερο στόχο την πιο ενεργή συμμετοχή τους σε θέματα σχολικής ζωής  και κατανόησης του ρόλου τους, ο οποίος θα αποβλέπει στην  βελτίωση της αλληλεπίδρασης  με τα παιδιά τους και στην ομαλή ανάπτυξη των παιδιών.

Ενέργειες & χρονοδιάγραμμα υλοποίησης

Δεκέμβριος 2021- Ιούνιος 2022

• Οργάνωση από την πλευρά του σχολείου αποτελεσματικών τρόπων επικοινωνίας και συνεργατικών πρακτικών διπλής κατεύθυνσης, μέσω της οποίας θα καλλιεργηθούν «σχέσεις αμοιβαίας εμπιστοσύνης και αλληλοβοήθειας με κοινό γνώμονα την ομαλή ανάπτυξη του μαθητή.
  • Παροχή ενημέρωσης, καθοδήγηση και βοήθειας στις οικογένειες των μαθητών μας.
  • Εθελοντική συμμετοχή των γονέων σε δραστηριότητες του σχολείου.

Θα οργανώσουμε μέχρι τον Ιούνιο 2022 τουλάχιστον πέντε συναντήσεις εκπαιδευτικών με τους γονείς είτε δια ζώσης, αν το επιτρέψουν οι συνθήκες,  είτε δια αποστάσεως αξιοποιώντας τις δυνατότητες της  σύγχρονης τεχνολογίας, όπου οι γονείς θα  έχουν την ευκαιρία να μιλήσουν με τους εκπαιδευτικούς για την πρόοδο, την συμπεριφορά των παιδιών τους, αλλά και τις συνθήκες που επικρατούν στην οικογένεια και σχετίζονται με τη μάθηση και ανάπτυξη των παιδιών. Στις συναντήσεις αυτές θα επιδιωχθεί να συμμετάσχουν και ειδικοί επιστήμονες, οι οποίοι μπορεί να προέρχονται από την τοπική κοινωνία ή το συγγενικό περιβάλλον των παιδιών.

Μέσα από συζητήσεις, ανταλλαγές εμπειριών, δημοκρατικό διάλογο κ.ά., οι εκπαιδευτικοί θα συζητήσουν ότι τους απασχολεί και έχει σχέση με τους γονείς, αποσαφηνίζοντας και τα όρια αρμοδιοτήτων του καθενός με απώτερο στόχο την διαχείριση κάθε θεωρουμένης αρνητικής συμπεριφοράς.

Υποκίνηση  και ενεργοποίηση των γονέων να προφέρουν υπηρεσίες στο σχολείο, ως εθελοντές κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, είτε στο τρέχον αναλυτικό πρόγραμμα, είτε ευκαιριακά είτε δημιουργώντας εργαστήρια. Θα εμπλακούν γονείς σε δραστηριότητες και εργασίες  του σχολείου που θα αποβλέπουν στην εικαστική και λειτουργική βελτίωση του χώρου του αλλά και στη λήψη αποφάσεων που σχετίζονται με θέματα σχολικής ζωής αλλά και σε δράσεις που υλοποιεί το σχολείο.

Θα υιοθετήσουμε τρόπο αμφίδρομης επικοινωνίας  μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, και αναρτήσεις επιστημονικών άρθρων είτε στην ιστοσελίδα και ιστολόγιο ή facebook ή e-class του σχολείου με κοινό γνώμονα την ομαλή ανάπτυξη του μαθητή.

Πόροι – μέσα - ερευνητικά εργαλεία

Το ανθρώπινο δυναμικό που θα εμπλακεί στην υλοποίηση  της δράσης, θα είναι οι εκπαιδευτικοί, οι μαθητές, οι γονείς και  επιστημονικοί συνεργάτες κ.ά.

Οικονομικά  η δράση θα στηριχτεί από τα χρήματα που αποδίδονται από την σχολική επιτροπή στο σχολείο μας και επικουρικά, αν μπορέσουν να την στηρίξει και ο σύλλογος γονέων.

Για την υλοποίηση των δραστηριοτήτων θα αξιοποιηθούν τα μέσα και ο εξοπλισμός που διαθέτει το σχολείο μας και ως μεθοδολογικά και ερευνητικά εργαλεία: ημερολόγια, ερωτηματολόγια, σχέδιο παρατήρησης, συζητήσεις με γονείς.

Κριτήρια επιτυχίας της Δράσης

Σο Σ.Δ. θα θεωρηθεί επιτυχημένο, όταν επιτευχθούν οι στόχοι, που έχουν τεθεί κατά τον σχεδιασμό του και η συμμετοχή των γονέων θα είναι ενεργή σε όλες τις δράσεις και συνεργατικές πρακτικές και θα αποτελούν δραστήρια μέλη του συλλόγου γονέων.

Διαδικασίες αξιολόγησης της Δράσης

Για την αξιολόγηση του Σ.Δ. τόσο για την ενδιάμεση όσο και για την τελική θα συμβάλλουν  πολύ οι σημειώσεις από τα ημερολόγια που θα τηρούν  οι εκπαιδευτικοί), το Αρχείο του σχολείου (Βιβλίο σχολικής ζωής, το Βιβλίο Πράξεων του Συλλόγου Διδασκόντων, το Πρακτικό συλλόγου γονέων και τα επιτεύγματα των μαθητών μας (φάκελοι εργασίας, portfolio, κ.ά.) και οι απαντήσεις στο ερωτηματολόγιο αξιολόγησης που θα απαντηθεί από τους γονείς. Το όλο πρόγραμμα θα κλείσει με μια γιορτή τον Ιούνιο όπου θα συζητήσουμε όλοι τις εμπειρίες που θα ζήσουμε όλη την χρονιά από την υλοποίηση του σχεδίου δράσης, θα εντοπίσουμε μέσα από την κατάθεση των απόψεων όλων των εμπλεκόμενων τυχόν λάθη και παραλείψεις, ώστε να λειτουργήσουν σαν ανατροφοδότηση της όλης διαδικασίας και να δεσμευτούμε για την συνέχιση των δράσεων μας την νέα σχολική χρονιά.