IMG c4c32f1ec5db4fef3a2ea98765279b6e V

Την  Πέμπτη 29-11-2018 όλα τα παιδιά του σχολείου μας  επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής στην Ελασσόνα.

Αρχικά τα παιδιά ενημερώθηκαν μέσω διαλογικής συζήτησης για βασικούς κανόνες οδικής συμπεριφοράς που πρέπει να τηρούν ως πεζοί, ποδηλάτες και μελλοντικοί οδηγοί. Στη συνέχεια γνώρισαν βασικά σήματα που συναντούν στους δρόμους. Έπειτα η υπεύθυνη αστυνομικός που μας διέθεσε το Α.Τ.Τ.Ελασσόνας  έδειξε βιωματικά τον τρόπο που πρέπει να περνούν έναν δρόμο, είτε υπάρχει διάβαση πεζών είτε όχι.

Μέσα από τη συγκεκριμένη επίσκεψη οι μαθητές διασκέδασαν και έμαθαν μέσα από μια σειρά οργανωμένων δραστηριοτήτων και παιχνιδιών τον σημαντικό ρόλο που διαδραματίζει η κυκλοφοριακή αγωγή στη ζωή μας.