Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας στο Σχολείο μας

Η έννοια του «όλοι μαζί», η έννοια του «Εμείς και όχι του Εγώ», όπως θα έλεγε και ο Μακρυγιάννης, αν και, πιθανόν, έχει χαθεί μία και καλή (ή μάλλον κακή) από το λεξιλόγιο και πρακτική της ελληνικής κοινωνίας, έρχεται η παρούσα εκδήλωση, της κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας,  να  καταδείξει στην τοπική κοινωνία ότι η συνεργασία των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας του δ. Σχ. Τσαριτσάνης, στο πλαίσιο πάντοτε των διακριτών ρόλων, η οποία ενέχει και τα στοιχεία του ομοθυμαδόν, του ομόψυχου και του αλληλέγγυου ότι δεν χάθηκε η έννοια της συλλογικότητας και της προσφοράς.  Είναι ένα από τα σημεία που επισήμανε ο Διευθυντής του Σχολείου μας παράλληλα με την νοηματοδότηση της έννοιας της παιδείας και της αγωγής στην εποχή μας. Στο τέλος ευχήθηκε το 2019 να φέρει στη ζωή όλων των μετόχων της εκπαιδευτικής διαδικασίας του δ. Σχ. Τσαριτσάνης την εκπλήρωση των προσδοκιών και στα παιδιά μας να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες. Καλή χρονιά!