Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στις 5 Δεκεμβρίου, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3 Δεκεμβρίου), πραγματοποιήθηκε βιωματική εκδήλωση στο χώρο του σχολείου. Όλοι οι μαθητές συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα εκδηλώσεων και αφού ενημερώθηκαν μέσω διαλόγου, παρακολούθησαν διάφορα βίντεο ευαισθητοποίησης για τα άτομα με αναπηρίες. Στην συνέχεια ανά τάξη συμμετείχαν σε βιωματικές δραστηριότητες, όπως τα παρολυμπιακά αθλήματα (Γκόλμπολ, πετοσφαίριση καθιστών, σκοποβολή) και πως είναι να είσαι άτομο με περιορισμένη όραση.

Τέλος οι μαθητές της Α τάξης δημιούργησαν αφίσα βάζοντας την δική τους υπογραφή για τα ίσα δικαιώματα σε όλους. Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί Καφφέ Ελένη και Αντωνούλης Χρήστος και συμμετείχαν ενεργά όλοι οι εκπαιδευτικοί της σχολικής μονάδας.