ΑΠΟΚΡΙΕΣ

«Τούτες οι μέρες το ?χουνε, τούτες οι εβδομάδες».
Η Τσικνοπέμπτη σηματοδοτεί την έναρξη των εκδηλώσεων της Αποκριάς. Τη μέρα αυτή καθώς και την Παρασκευή προ της Κυριακής της Τυρινής (Μεγάλης Αποκριάς) πολλά σχολεία, ανάμεσα στα οποία και το Δημοτικό Σχολείο Τσαριτσάνης, διοργάνωσαν διάφορες εκδηλώσεις με στόχο την επαφή ή/και γνωριμία των παιδιών με στοιχεία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Μέσα από την αναβίωση παλιών εθίμων αναμένεται να βιώσουν τα παιδιά ήθη και έθιμα που το πέρασμα του χρόνου και οι κοινωνικές αλλαγές έχουν αλλοιώσει ή/και εξαφανίσει και να μπορέσουν, με τον τρόπο αυτό, να συνδεθούν με το παρελθόν και τις ρίζες της φυλής μας.

Μέσα στο πλαίσο αυτό οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας αφιέρωσαν μέρος του διδακτικού τους χρόνου σε εκδηλώσεις και κατασκευές συναφείς με το δεκαήμερο της Αποκριάς. Οι εκδηλώσεις επικεντρώθηκαν γύρω από τους πιο κάτω άξονες δραστηριοτήτων :

? Τα παραδοσιακά παιγνίδια
? Οι εκδηλώσεις του δεκαήμερου της Αποκριάς τα παλιά χρόνια
? Οι εκδηλώσεις του καρναβαλιού
? Η καρναβαλίστικη μουσική ή/και τραγούδια
? Η κατασκευή της καρναβαλίστικης μάσκας .
? Αποκριάτικες κατασκευέςγια τη διακόσμηση του σχολικού χώρου.
Ως αποκορύφωμα και κλείσιμο όλων των ανωτέρω εκδηλώσεων ήρθε το γαϊτανάκι που στηθηκε στο προαύλιο του Σχολειου την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου και οι διάφοροι παραδοσιακοί ελληνικοί αποκριάτικοι χοροί που χόρεψαν τα παιδιά μας. Οι μαθητές και μαθήτριες διασκέδασαν με την ψυχή τους και η αποχώρηση όλων μας από το Σχολείο συνοδεύτηκε με την αλληλοσυγχώρεση και την ευχή: «Καλή Σαρακοστή»